24.9.17

CORSET SHIRT & CROPPED PEG TROUSERS

SHIRT - FINERY | PANTS - FINERY | YEWELLERY - MARIA BLACK | COAT - MANGO

PHOTOS BY MICHAŁ BATOR

Formal cuffs, feminine tailoring, black buttons and corseted back - wearing today modern shirt from Finery, paired with their Rusbrook Black Peg Trousers to receive minimalistic and avant-garde look. Really love to play with proportions and men's style. Despite the fact that I chose this time high heels, I know that good pair of loafers will be also perfect alternativ.

Dłuższe, eleganckie mankiety, czarne guziki i gorset z tyłu - dzisiaj w roli głównej biała, taliowana koszula firmy Finery w połączeniu ze spodniami z szeroką nogawką. Otrzymany końcowy rezultat to minimalistyczny i awangardowy set. Znacie mnie już z tego, że lubię bawić się proporcjami jak i stylem męskim. Pomimo, iż tym razem całość uzupełniłam parą szpilek, uważam, że równie dobrze sprawdziła by się para skórzanych loafersów... cóż może całość skraca moją sylwetkę ale na prawdę nie ma dla mnie to większego znaczenia;).

« Newer Post Older Post »

4 comments

  1. Czasem to co z pozoru wydaje się niekorzystne wygląda dobrze, bo tak się w tym czujemy. Tym razem to z pewnością się sprawdza! :)

    ReplyDelete
  2. Very unexpected cut of the trousers. Nice set. I wonder how would it look like with loafers. I think you've made a smart choice by pairing it with heels. You added more femininity to the outfit.

    ReplyDelete

I appreciate every single comment left on my blog. Don't forget to leave your link so I can check out yours blog too!
I always try to answer your questions directly at your blog!

Instagram