22.5.18

CLASSY NOT TRASHY: HOW TO WEAR LEATHER PANTS WITHOUT FEAR OF LOOKING VULGAR OR CHEAP?

SHIRT - MANGO | PANTS - H&M | BAG - ADAX

Here we go with Shakespeare’s type of question: to wear or not to wear? And if wear than how to rock and not entertain people around? If you ever asked yourself this question, you must have been thinking about the leather pants! Did I guess? Well known fashion dilemma: leather pants have been in style since forever, but not since forever they have been perceived as classy thing, good to wear for important occasion, going outs or even as a part of office dress code. If you still think those chic stuff is best saved for a night out on the town – you must have missed styling revolutionary road!

Thoughtful styled leather pants with right elements can actually work pretty much anywhere and suit pretty much everyone, no difference on age or style!

If this is not convincing you and you still think “sweaty, scary, tight pants that I will never wear for any money in the world” – check my proposal below.

From imagined trashy to real classy with the right choice of accessories: in my selection this is oversized white shirt (TOTAL CLASSIC MATCH! Black leather pants and white shirt ALWAYS look great!), high-heeled shoes and black leather bag from ADAX (leather likes leather!). Perfect finish to this look? Just a nice watch!

Leather pants are loud and people pay attention to them easily - hence you need to balance them out carefully – minimum accessories, delicate jewellery and make-up – keep it simple!

Finally, I wanted to share my thought: leather stuff serve a better replacement for denim and would look very elegant. If I have a choice – I always go for leather and not denim. Let me know how do you find it? And be brave to play with this look – my one is very secure, you can go much more crazy!

***

Zacznijmy ten post od Szekspirowskiego dylematu: nosić, czy nie nosić? A jak nosić …. To jak nosić, żeby wyglądać bosko, a nie śmiesznie? Jeśli kiedykolwiek rozmyślałaś nad powyższym, jestem pewna, że rozważałaś zakup skórzanych spodni! Skórzane ciuchy są w modzie od zawsze, nie znam innego elementu, który obecny byłby w każdej dekadzie, w każdym sezonie, ale jednocześnie – skórzane outfity nie od zawsze kojarzą się z dobrym stylem. Skóra niejednokrotnie przywołuje nam skojarzenia z motoryzacją, z wieloletnim znoszonym płaszczem taty z lat 70., a nawet z modą lekko „wulgarną”. Ale jeśli nadal łapiesz się na te stereotypowe stwierdzenia – nie daj się, moda już dawno to przepracowała i wprowadziła skórzane elementy stroju na salony. Skóra dobrze widziana jest zarówno jako propozycja na wieczór, jak i strój casualowy, a nawet strój do biura. Wystarczy ją dobrze połączyć, a będzie pasować każdemu, zawsze i wszędzie.

Jeśli jeszcze nie przekonałam Cię swoimi wywodami, zerknij na moje zestawienie. Skórzane spodnie z ciekawą nogawką łączę z oversizową białą koszulą (to jest absolutny hit – czarne skórzane spodnie i biała koszula to zestawienie, które zawsze i na każdym wygląda dobrze!), do tego skromne czarne czółenka na obcasie i skórzana torebka od ADAX – skóra lgnie do skóry! Perfekcyjne wykończenie tego looku? Nic prostszego, po prostu ładny zegarek!

Pamiętaj, że skórzane ubrania krzyczą, są odważne i przyciągają spojrzenia ludzi – dlatego postaw na dobry balans – zestawiaj je z gładkimi, eleganckimi elementami, postaw też na minimalizm i jakość – delikatny makijaż, skromna torebka, niewiele biżuterii – i nie ma możliwości, żebyś wyglądała źle w takiej klasyce kobiecej elegancji z pazurem!

Rada ode mnie: skóra jest zawsze ładniejsza, niż dżins i szeroko pojmowany denim. Jak mam wybór – wiem na co postawię! Pamiętaj o tym, kiedy szukasz odmiany dla swoich eleganckich stylizacji do biura czy na kawę z przyjaciółkami! 

« Newer Post Older Post »

4 comments

 1. wow te spodnie wygladaja na Tobie idealnie !!!

  www.martko.pl

  ReplyDelete
 2. You have styled those leather pants so well

  gorgeous look

  xx

  http://anoddgirl.blogspot.com.au

  ReplyDelete

I appreciate every single comment left on my blog. Don't forget to leave your link so I can check out yours blog too!
I always try to answer your questions directly at your blog!

Instagram