15.7.18

DESIGN TO PLEASE!


UNDERWEAR - ORGANIC BASICS

Organic Basics – brand I wanted to share some thoughts about today - started their story with one sentence which totally won my heart: „The fashion industry is a dirty bastard”.
Indeed, it is and I touched this point already many times, inviting you to my journey through slow-fashion, as well as sustainable and conscious buyer’s choices. Fashion is not only about the style. It’s also about the way: how do we choose and select our style-ingredients, and about the mind-set in general: how do we think about the future of fashion and (bigger picture) – future of what surround us.
For a  longer time now I am trying to proof on my blog that investing in better quality does not mean just buying more expensive stuff – it’s not buying, but participating in philosophy behind the brand. Therefore I am more than happy to share with you a highlight on sustainable underwear which will not fall apart after first wear and wash. Moreover, it’s not just designed to last, it’s designed with very careful approach to fabrics, process of production, place of production (they even think about the type of lights in factory!) waste of water and recycling. Starting from certified organic cotton, through minimalistic design, ending on fab (and eco) packaging – the whole value chain goes totally along with my more and more sustainable approach to what I wear on me!
So if you look for basic colours, timeless, simplistic style and NO seasonal collections of very high quality products – here you go with greatly conscious founders of this Copenhagen brand! One thing from my end: this underwear feels like having absolutely nothing on you – light, natural and comfy. Design not only to last, but to please!
Encouraged to try already? Do it now, as I have a discount for you! Use the below code to get -20% on Organic Basics collection: inmono.stylexOB20.

***

Organic Basics – duńska firma, o której chciałam napisać kilka słów – zaczyna swoją opowieść o marce i podejściu do mody od zdania, które totalnie zawojowało moje serce: “Przemysł modowy to mały gnojek”(mniej więcej).
W rzeczy samej. Wielokrotnie ostatnimi czasy nawiązywałam do trendu slow-fashion, i świadomych wyborów konsumentów mody i nie muszę chyba dodawać, że zgadzam się z powyższym stwierdzeniem w 100%! Moda ulicy nastawiona jest na szybki zysk, sezonowość i niską jakość, o której nikt nie myśli w sensie makro i eko. A moda to nie tylko styl i to jak wyglądamy w rzeczach, które mają nas wyrażać. Moda to także nasze wybory dotyczące tego, w co inwestujemy, a w końcu co myślimy o przyszłości i otaczającym nas świecie.
Dlatego też bardzo się cieszę, że mogę Wam dziś opowiedzieć kilka słów o firmie, która jest niezwykle świadoma i odpowiedzialna w kwestii jakości i ekologiczności mody, a jej mottem stały się słowa: „Design to last” (zaprojektowane, żeby trwać). To, co w Organic Basics podoba mi się najbardziej, to ich konsekwencja w wyborach: od selekcji najwyższej jakości materiałów (certyfikowanej bawełny), przez proces produkcji, w którym zwraca się uwagę nawet na rodzaj oświetlenia w hali produkcyjnej i ponadczasowy styl, aż po ekologiczne opakowania i formy najmniej ‘inwazyjnego’ transportu.  Chyba nie jest to więc dziwne, że ta marka znalazła się na mojej liście „producentów z głową”.
Jeśli więc szukasz klasycznej, ponadczasowej bielizny, w której stawia się na jakość, a nie sezonowość – to Ci mili panowie z Danii są świetnym wyborem. Ja od siebie dodam, że zaprezentowana przeze mnie kolekcja jest tak wygodna, jakbyś nic na sobie nie miała. Śmiało dopisuję do ich motta: Design not only to last, but to please!
Jeśli chciałabyś się przekonać – zrób to teraz, bo mam dla Ciebie kod zniżkowy. Z hasłem inmono.stylexOB20 kupisz produkty Organic Basic o 20% taniej!

« Newer Post Older Post »

2 comments

  1. Przepiękna bielizna, minimalistyczna, prosta taką lubię. A figura godna pozazdroszczenia Adriana Style

    ReplyDelete

I appreciate every single comment left on my blog. Don't forget to leave your link so I can check out yours blog too!
I always try to answer your questions directly at your blog!

Instagram