20.8.18

#IAMINYATI (SHALL I TRANSLATE OR YOU KNOW THEM ALREADY?)

SHIRT - H&M | TOP - ORGANIC BASICS (NOW WITH CODE: inmono.stylexOB20 YOU CAN GET 20% OFF ON WHOLE COLLECTION!) | BAG - INYATI ( WITH CODE: inmono20 YOU CAN GET 20% OFF!) | SKIRT - MANGO | SHOES - ZARA

Are vegan ice-creams the only vegan product you are looking for this summer? If so – it’s high time you expanded the horizon and started looking also for vegan fashion! Sounds crazy? It’s not at all. Following a vegan lifestyle, being aware of cruelty- and animal-free production do not mean you should sacrifice your style – not any longer, as you can definitely find great quality also in synthetic options.
Yeah, let’s be honest and transparent – I am not vegan and following my posts you know that I adore high quality leather in every shape. But at the same time – since longer time – I am truly tuned to sustainable and conscious fashion. Therefore I started my game with vegan stuff not just on my plate, but in my wardrobe. This is also how I crossed my way with INYATI brand – producer of very stylish and durable vegan accessories.
Being already in a mood of freedom and comfort, I paired this beige INYATI bag with my fav underwear (if you somehow missed it – you can read about it here), white oversized shirt and folded midi skirt. As I simply can’t be bothered today with anything uncomfy  – I finish the look with sporty shoes – to have a long walk that to think about it all (world so absorbing!)

***

Czy lody wegańskie to jedyny wegański produkt, którego szukasz tego lata? Jeśli tak, to czas to zmienić! Słyszałaś już o wegańskich produktach modowych? Jeśli jesteś weganką zapewne tak, jeśli nie jesteś – też powinnaś być świadoma istnienie rzeczy, które z pełną konsekwencją i świadomością powstają w świecie wolnym od okrucieństwa i nie pochodzą w żadnym stopniu od zwierząt. I uwaga – są piękne!
Ok, będąc zupełnie szczerą i transparentną w swoich wypowiedziach, muszą przyznać publicznie, że nie dość, że nie jestem weganką, to jeszcze uwielbiam wysokiej jakości akcesoria skórzane. Ale muszę też dopowiedzieć, że od dłuższego czasu zagłębiam się w tym, co nazywamy modą świadomą, slow-fashion i eko stroną świata. Tym też tropem dotarłam do wegańskich produktów firmy INYATI – marki, która specjalizuje się właśnie w tej lepszej stronie mocy w zakresie dodatków.
Będąc od rana w nastroju ukierunkowanym na wolność i wygodę, połączyłam piękną beżową torebkę od INYATI z super wygodną bielizną (o której już pisałam tutaj), oversizową białą koszulą, którą zawiązałam na modłę lat 90. i zakładaną białą spódnicą midi. Będąc już totalnie rozleniwiona – postawiłam na sportowe buty. I jak? Dasz się skusić na piękny odpowiednik skóry? Okazuje się, że syntetyki też mogę mieć wiele twarzy i super jakość!

« Newer Post Older Post »

1 comment

  1. Jeżeli torebka robi dobre wrażenie i wygląda porządnie to nie ważne czy jest ze skóry czy z eko-skóry. Stylizacja bardzo mi się podoba Adriana Style

    ReplyDelete

I appreciate every single comment left on my blog. Don't forget to leave your link so I can check out yours blog too!
I always try to answer your questions directly at your blog!

Instagram