26.9.18

BACK TO SCHOOL? - GIRLY OUTFIT REMINDING ME MY SCHOOL YEARS!

TOP - H&M | SKIRT - ROSEMUNDE | BAG - E'GNER | SHOES - H&M

It’s September and September is back-to-school time! How fab memories I do have (interesting is how your memories evolve with your age – that time I was not so happy to be back at the school desk – LOL)! How about you? Getting a bit sentimental I decided to revive my fav look from that years and refresh my today’s OOTD with this girly twist!

Therefore I paired silk shirt in creamy color with midi lace black skirt – very light and girly! To keep it consequent from the top to the bottom I’ve chosen flat shoes and bag with wooden hand. Playing with interferences of past and current never was so good! Too cool for school!

***

Mamy wrzesień, a wrzesień to pora powrotu do szkoły! Jak cudowne wspomnienia mam z tamtych czasów (swoją drogą jest to niezywkle interesujące, jak nasza pamięć pewnych wydarzeń zmienia się z wiekiem – wtedy nie byłam taka szczęśliwa, że wracam do nauki – LOL). A Ty jak pamiętasz szkolne czasy? W myśl dobrze rozumianego sentymentu postanowiłam wyciągnąć z pamięci mój szkolny strój i odświeżyć swoje dzisiejsze zestawienie w ten dziewczęcy i wdzięczny sposób.

Podążając za własną pamięcią do kremowej jedwabnej koszuli dobrałam dziewczęcą, koronkową spódnicą w kolano. Żeby konsekwentnie dokończyć stylizację wybrałam płaskie buty i torebkę typu worek z drewnianym uchwytem. Zabawy z czasem jeszcze nigdy nie bawiły mnie tak bardzo! Za fajnie na szkołę!


« Newer Post Older Post »

4 comments

I appreciate every single comment left on my blog. Don't forget to leave your link so I can check out yours blog too!
I always try to answer your questions directly at your blog!

Instagram