29.9.18

HOW TO WEAR PETROL BLUE?

SUIT - WTR LONDON | BAG - INYATI

You know that I am not the most colorful person in the world and I tend to stick to standards (read: black and white – LOL). But from time to time I fall in love with colors and this is the story of today’s OOTD.

The color on me suits perfectly balmy summer end as well as introduces autumn’s shades. So it’s quite universal – isn’t it? What’s surprising even for myself – blue shades were never close to my taste, but this petrol blue totally amazed me!

How to wear it? Ideally as a total look as I did choosing this fab suit (WTR London!), however it goes perfectly also with white, black and grey colors (so plenty of ideas and the jacket maybe very versatile). Perfect replacement for classic black or grey sets. I paired it with black flat shoes and this extraordinary grey bag with fur element (INYATI). As petrol blue is going to be VERY trendy this season, try to get at least one element in this color for your fall-winter wardrobe!

***

Jak zapewne wiecie, nie należę do najbardziej kolorowych istot na świecie i często trzymam się klasyki w tej sferze (czytaj: kocham czerń i biel). Ale od czasu do czasu nawet moja czarna dusza potrzebuje odmiany, albo chociaż przelotnej fascynacji. I taki jest też mój dzisiejszy zestaw – to efekt głębokiej fascynacji kolorem, który nigdy nie wydawał mi się bliski. Ciężko go nazwać – jedni mówą ‘petrol blue’, inni szmaragdowy, jeszcze inni dopatrują się pruskiej domieszki niebieskiego. Ten przepiękny, głęboki odcień cudownie oddaje pierwszy chłodek końca lata, jak i świetnie wpasuje się w paletę jesiennych stylizacji. Doskonale uniwersalny. Jak go nosić? Najlepiej totalnie, tak jak zrobiłam to ja stawiając na ten genialny garnitur (WTR London!), aczkolwiek ten odcień niebieskości świetnie zgra się z bielą, czernią czy szarościami – więc pomysłów jest wiele, a marynarkę możesz wykorzystać do różnych stylizacji. Do garnituru, który zwraca uwagę kolorystyką, ale sam w sobie jest bardzo klasyczny, dobrałam bardziej wymowne dodatki – mam tu na myśli ciekawą szarą torebkę z futrzaną rączką (INYATI) i oczywiście – klasyczne czarne buty. Ten kolor ma być hitem nadchodzącego sezonu, dlatego postaraj się o chociaż jeden taki element w Twojej jesiennej garderobie!« Newer Post Older Post »

2 comments

  1. I love the colour and cut of this suit!

    looks so gorgeous on you

    xx

    http://anoddgirl.blogspot.com.au

    ReplyDelete

I appreciate every single comment left on my blog. Don't forget to leave your link so I can check out yours blog too!
I always try to answer your questions directly at your blog!

Instagram