9.10.18

WHY GREY IS ALWAYS A GOOD IDEA FOR COLDER DAY?

SUIT - MANGO | BAG - PAULS BOUTIQUE

Slowly slowly my attention goes into the direction of winter-fall season and despite the fact we still can enjoy sunny days, weather forecasts are not that bright anymore. Autumn really wants to say hello to us shortly, so it’s a good move now to check if our wardrobe is prepared for it!

Do you have a nice long-sleeved set if weather surprises us over the weekend? I have to admit that I am not yet fully prepared for it, therefore I bet my money on classic thing – grey suit and black accessories. Why is grey so popular and actually ever-green for autumn/winter collections? My guess is that it’s because it reminds you about fluffy blanket and it makes you feel warmer right away – colors can really do their magic! So do the accessories – have a look at my new bag – love it! Stay warm!

***

Powolutku, powolutku, ale nieubłaganie moja uwaga zwraca się ku jesienno-zimowym kolekcjom. Chociaż nadal rozpieszcza nas słońce, prognozy pogody na najbliższe dni przestają być aż tak słoneczne. Jesień już bardzo bardzo chce się z name przywitać. Najlepszym zatem posunięciem w nadchodzącym czasie będzie odświeżenie szafy – pożegnanie się z letnimi kreacjami i przygotowanie na pierwsze chłody. Gdyby pogoda nas zaskoczyła przez weekend – czy masz coś pod ręką gotowego na taka okoliczność? Ja nie do końca, ale standardy zawsze się sprawdzą! Dlatego postawiłam na klasyczny szary garnitur, który przyda się nie raz w nadchodzącym sezonie i ... rzecz jasna czarne dodatki! Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego szarości są zawsze modne i niezastąpione w każdej jesienno-zimowej kolekcji? Ja myślę, że to dlatego, że ich spokojny odcień przypomina nam o mięciutkim kocyku, którym otulamy w listopadzie nóżki – taka magia! A propos magii – jak zawsze tkwi w szczegółach – rzuć okiem na moją nową torebkę – czyż nie jest cudna? Trzymaj się ciepło!


« Newer Post Older Post »

3 comments

I appreciate every single comment left on my blog. Don't forget to leave your link so I can check out yours blog too!
I always try to answer your questions directly at your blog!

Instagram