23.11.18

FEELING HIGH WITH CHOCOLATE BROWN FUR COAT! HEY WINTER - TRY TO SURPRISE ME!

COAT - THE MERCER NY | SUIT - H&M | SHOES - ZARA | BAG - INYATI | WATCH - DANIEL WELLINGTON (USE MY CODE: INMONO TO RECEIVE 15% OFF ON WHOLE COLLECTION) | SUNNIES - DMY BY DMY (USE MU CODE: INMONOSTYLE TO GET 15% OFF ON WHOLE COLLECTION!)

Let’s be honest – autumn/winter time does not necessarily help in staying positive and active all way long. From time to time you just wake up and feel under the weather because of no reason. Oh, apologies, because of autumn-winter climate reason! What is my way to get rid of it? Sometimes it’s enough to grab a cup of strong coffee or winter tea with ginger. Sometimes … it doesn’t work. Then I try to organize the things around me in a way that makes me feel better (we all know those tricks – candles, blankets, books…). It also applies to outfit – you look like you feel, and turning it upside down – you feel like you look! So …dress to impress in a dark brown fur coat and tone-in-tone brown wide pants. Pair it with black oversized jacket and … sneakers! It will give your look an on-trend feel. Don’t forget the accessories! My choice for this set – black elegant bag and something I never forget – watch (to watch this precious autumn time). Outfit to keep you feeling high and … warm.

***

Nie oszukujmy się – jesienno-zimowa aura w większości przypadków nie pomaga nam tryskać energią i humorem. Od czasu do czasu po prostu budzisz się, patrzysz za okno … i już masz dość, bez powodu. Oh, chwila, nie bez powodu, ale z powodu jesienio-zimy samej w sobie. Jak ja sobie z tym radzę (poza momentami, kiedy sobie nie radzę – LOL)? Czasem wystarczy mocna, gorąca kawa albo aromatyczna zimowa herbatka z imbirem. Ale są i takie dni, kiedy to nie pomaga. Wtedy staram sobie zorganizować przestrzeń wokół siebie w taki sposób, aby poczuć się lepiej (świeczki, kocyki, dobre książki). Celowe upiększanie świata dotyczy też strojów! Przecież wyglądasz tak, jak się czujesz. A jeśli odwrócić tę prawdę, to dojdziemy do wniosku, że możesz też czuć się tak, jak wyglądasz – to nie żart, kiedy wiesz, że prezentujesz się dobrze – tak zaczynasz się też czuć! Dlatego na dzisiejszą pogodę proponuję … ciemnoczekoladowy futrzany płaszcz, który wygląda pięknie w towarzystwie eleganckich szerokich spodni (również w odcieniu brązu) i oversizowej czarnej marynarki. Kozaczki? A skąd! Zaszalej i dobierz do futra … sportowe buty! I nie zapomnij o dodatkach! Utrzymane w odcieniach czerni torebka i zegarek domykają całość. Taki tam, skromny strój na poprawienie nastroju …. i temperatury ciała!

« Newer Post Older Post »

2 comments

  1. Piękny płaszcz! Uwielbiam futrzaki pod każdą postacią. :)

    ReplyDelete
  2. Od jakiegoś czasu staram się stosować zasadę 'czujesz się tak, jak wyglądasz' i... to działa! :) Zresztą w milutkim futerku ciężko źle się poczuć. :))

    ReplyDelete

I appreciate every single comment left on my blog. Don't forget to leave your link so I can check out yours blog too!
I always try to answer your questions directly at your blog!

Instagram