27.8.22

SZAFA KAPSUŁOWA | CO KRYJE SIĘ POD JEJ DEFINICJĄ?

Co to właściwie jest garderoba kapsułowa?

Zacznijmy od prostej definicji, od tego jak to się zaczęło i jakie ma zalety. Trochę historii na początek.

Skąd pochodzi capsule wardrobe?

Prekursorką typowej garderoby kapsułowej stała się właścicielka londyńskiego butiku Wardrobe, Susie Fox. Jej celem było budowanie świadomości ekologicznej, która polega na kupowaniu odzieży lepszej jakości, produkowanej z dobrych surowców naturalnych, którą będziemy dłużej użytkować. Zmniejszając tym samym ilość odzieży ładującej w śmietniku.

Motywowała ona kobiety do budowania pewności siebie oraz odnalezienia własnego stylu. Poprzez pomoc w odpowiednim skompletowaniu w garderobie rzeczy, które są modne i ciekawe oraz uniwersalne i codzienne uczyła je całkowitego wykorzystywania potencjału ich szaf. Wyglądając przy tym modnie i co najważniejsze... pewnie siebie.

Do późniejszej popularyzacji szafy kapsułowej przyczyniła się również amerykańska projektantka Donna Karan, która w 1985 roku zadebiutowała kolekcją niezbędnych elementów garderoby do biura pod nazwą Seven Easy Pieces.

Jaką rolę pełni szafa kapsułowa?

Jednym z głównych zadań garderoby kapsułowej jest poznanie własnego stylu i dopasowanie ubrań do naszych potrzeb i stylu życia. Ubrania w tym przypadku stanowią uzupełnienie naszej osobowości a nie mają za zadanie wykreować nas na kogoś innego. Mamy w nich czuć się komfortowo i pewni siebie.

Szafa kapsułowa polega zatem na noszeniu ograniczonej ilości ubrań przez określony czas bez powtarzania stylizacji. Jest to pewien zbiór niezbędnych elementów odzieży, które nie wychodzą z mody, jak np. spodnie, spódnice, koszule, płaszcze. Kapsułę tą można jednak uzupełnić o elementy sezonowe.

Podejmując się wyzwania stworzenia naszej własnej szafy kapsułowej uczymy się świadomego kompletowania garderoby i tworzenia rozmaitych spasowań z grupy tych samych rzeczy, rzeczy które do siebie wzajemnie pasują, i które kochamy nosić!

Bardzo ważnym elementem przy kompletowaniu takowej garderoby jest wybór jakości nad ilością. W tym przypadku nadmierne kupowanie może wprowadzić chaos do naszej szafy i utrudniać szybkie tworzenie stylizacji. Należy robić to mądrze. Przemyślane zakupy mają nas chronić przed zbędnymi wydatkami i paniką z rana pod hasłem "nie mam w co się ubrać" czy też "to do siebie nie pasuje".

Jakie korzyści płyną z posiadania szafy kapsułowej?

Jednym z jej największych zalet jest zatem nie tylko oszczędność pieniędzy, ale i czasu. Uczymy się bardziej przemyślanych zakupów mniejszej liczby ubrań i częstszego noszenia tego co już mamy. Sprzeciwiając się tym samym konsumpcjonizmowi i wspierając ekologiczne rozwiązania w przemyśle odzieżowym, który niestety w obecnym czasie znajduje się w światowej czołówce pod względem generowania dwutlenku węgla, zatruwania wody i używania szkodliwych dla zdrowia chemikaliów.

Więcej o capsule wardrobe

Skoro już wiemy co kryje się pod definicją SZAFY KAPSUŁOWEJ, GARDEROBY KAPSUŁOWEJ, w następnym poście będę chciała Wam przybliżyć parę prostych kroków jak ją stworzyć samemu i wprowadzić w życie!

Post a Comment

I appreciate every single comment left on my blog. Don't forget to leave your link so I can check out yours blog too!
I always try to answer your questions directly at your blog!

Instagram